polish / greek / english

O mnie

              Katherina, wokalistka [sopran], absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego mgr Haliny Skubis, stypendystka fundacji „Sobieski” w Warszawie. Umiejętności wokalne doskonaliła pod kierunkiem dr Ewy Mentel.
              Wyróżniona w 1998 roku w konkursie wokalnym im. Ludomira Różyckiego
w Gliwicach. W latach 1995-2000 była chórzystką, a następnie solistką Zespołu Pieśni
i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, z którym wystąpiła ponad 300 razy, koncertując
w Polsce i za granicą, m. in. w Chinach, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Czechach i Słowacji.
               W roku 2008 rozpoczęła współpracę z greckim kompozytorem i aranżerem, Odysseasem Konstantinopoulosem. Owocem współpracy jest solowa płyta Katheriny
pt. "Athina", która ukazała się na polskim rynku 14.02.2012 r. [jej grecka, koncertowa premiera odbyła się 1 lipca 2011 r. w Nestorio], a także udział w nagraniach na płycie
O. Konstantinopoulosa "The dreams of little Se", która w kwietniu 2013 roku ukazała się
w Grecji.
              Na specjalne podkreślenie zasługuje fakt, że utwory z płyty „Athina” zdobyły uznanie
największego greckiego kompozytora – Mikisa Theodorakisa oraz czołowych greckich wokalistów, takich jak: Melina Tanagri czy Jorgos Dalaras. Utwór pilotażowy krążka „Athina”, zatytułowany "Tipota den paei chameno", miał premierę na antenie programu III Greckiego Radia (22 września 2008 r.), w audycji zapowiadającej pierwsze koncertowe wykonanie utworów greckich kompozytorów w Warszawie, które odbyło się jesienią 2008 roku.
              Katherina koncertuje w Polsce oraz w Grecji. W Elladzie zaśpiewała dotąd w: Nestorio, Litochoro, Atenach, na Krecie w miejscowości Chania oraz – w czerwcu 2013 roku – w górskiej Korischades niedaleko Karpenisi.
               14.10.2013 r. w Atenach - w Fundacji Michalis Kakojanis, odbył się najważniejszy - jak dotąd - w karierze Katheriny koncert. Zaśpiewała utwory greckich kompozytorów przy akompaniamencie czołowych muzyków greckich [m. in. wirtuoza bouzouki - Manolisa Karantinisa i wybitnego skrzypka - Thanosa Giouletzisa] i polskich. Koncert objęła patronatem Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach, a poprowadził go znany w Grecji dziennikarz - Stelios Elliniadis. Wydarzenie to promowały: grecka telewizja oraz rozgłośnie radiowe jak również kilkadziesiąt greckich portali internetowych prezentując m. in. utwory z płyty "Athina".
              Jednym z ostatnich występów Katheriny w ojczyźnie był udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, wcześniej w lutym 2012 r. odbyła się seria recitali promujących płytę "Athina".
              Działalność Katheriny w Polsce nie ogranicza się wyłącznie do koncertów, od 2007 roku artystka prowadzi również - z sukcesami - działalność pedagogiczną.


Copyright: Katherina / Designed by: Piotr Brodziński / Realization: Michał Lot.